Kahramanmaraş'ta Yatırım | T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi | www.kahramanmarastayatirim.com
Türkçe English Arabic RSS
Kahramanmaraş İstiklal Madalyası
Sektörler
» Tekstil Sektörü
» Metal Mutfak Eşyası
» Gıda Sektörü
» Kuyumculuk Sektörü
» Tarım ve Hayvancılık
» Sanayi
» Kültür Ve Turizm
» Enerji ve Madencilik
» Dış Ticaret
» Ayakkabıcılık Sektörü
» Balıkçılık
Gıda Sektörü
15 Eylül 2014 Pazartesi Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Gıda Sektörü
Bir diğer öne çıkan sektör olan gıda sektöründe 180’ e yakın firma faaliyet göstermektedir. Dondurma ve biber gerek ulusal gerekse de uluslararası alanda öne çıkan alt sektörler olarak ilin ekonomisine ve tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır.

Dondurma
Kahramanmaraş dondurması yöresel bir mamul olduğu kadar, kendine özgü lezzet farklılığı sebebiyle, farklı kültürlerdeki yerli ve yabancı tüketiciler tarafından büyük beğeniyle tüketilen bir süt mamulüdür. Son yıllarda gerçekleşen entegre yatırımlar tamamlandıktan sonra sektördeki işletmelerin toplam kurulu kapasitesi yıllık yaklaşık 40.000 ton’ a ulaşacaktır. 

Kahramanmaraş dondurması sanayileşmeden büyük ölçüde etkilenmiştir. Talebin artmasına paralel olarak butik dondurmacılıktan entegre tesislere sahip, markalaşmış ürünler üreten ve ünü il ve ülke sınırlarını aşmış büyük işletmelere doğru kaymaya başlamıştır.

Kırmızı Biber
Tarım potansiyeli bakımından Türkiye’de 27. sırada yer alan Kahramanmaraş  “Maraş Biberi”nin üretimi ve sanayisi ile ön plana çıkmaktadır. Kırmızıbiber yetiştiriciliği ve biber işletmeleri il merkezi ile Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerinde yoğunlaşarak doğal bir kümelenme oluşturmuşlardır. Kahramanmaraş ilinde biber sektöründe faaliyet gösteren 70’e yakın firma bulunmaktadır. Sektörün ilerlemesi ve sektörde markalaşmanın gerçekleştirilmesi doğrultusunda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, kırmızıbiberin coğrafi işaret kapsamına alınması ve akredite edilmesi hedefiyle çalışmalar gerçekleştirmektedir.
Maraş Sucuğu
Tarhana
Maraş Kırmızı Biber
Telefon : +90 (344) 231 14 17
Telefon
+90 (344) 231 14 17
E-Posta : info@kahramanmarastayatirim.com
E-Posta
info@kahramanmarastayatirim.com
Adres : Yenişehir Mah. Trabzon Cad. Bina No:71 Kat 2 Dulkadiroğlu / KAHRAMANMARAŞ
Adres
Yenişehir Mah. Trabzon Cad. Bina No:71 Kat 2 Dulkadiroğlu / KAHRAMANMARAŞ
  T.C. Kahramanmaraş Valiliği T.C. Kahramanmaraş Belediyesi T.C. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi Facebook | Kahramanmaraş'ta Yatırım | T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi Twitter | Kahramanmaraş'ta Yatırım | T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi