Kahramanmaraş'ta Yatırım | T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi | www.kahramanmarastayatirim.com
Türkçe English Arabic RSS
Kahramanmaraş İstiklal Madalyası
Sektörler
» Tekstil Sektörü
» Metal Mutfak Eşyası
» Gıda Sektörü
» Kuyumculuk Sektörü
» Tarım ve Hayvancılık
» Sanayi
» Kültür Ve Turizm
» Enerji ve Madencilik
» Dış Ticaret
» Ayakkabıcılık Sektörü
» Balıkçılık
Enerji ve Madencilik
15 Eylül 2014 Pazartesi Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
AEL Santrali
Kahramanmaraş yer altı ve yer üstü kaynaklar bakımından Türkiye’nin en önemli illerinden biridir. Çevresinde bulunan akarsu ve baraj gölleri ise ilin adeta bir su diyarı olduğunun göstergeleri arasındadır.

Hidroelektrik

Toplam uzunluğu 425 km olan Ceyhan Nehrinin 190 km’ lik kısmının Kahramanmaraş il sınırları içerisinde bulunması ve bu nehrin dar ve derin vadiler içinde akıyor olması hidroelektrik santrali yapımı için çok elverişli bir durum yaratmış ve bu nehir üzerinde ilki 1958 yılında elektrik üretimine başlayan Ceyhan HES olmak üzere toplam 14 adet hidroelektrik Santrali kurulmuş, 7 büyük projenin ise inşaatı devam etmektedir. Projelerin tamamlanması ile birlikte kentin hidroelektrik gücü yaklaşık 800 megavata ulaşacaktır.

Linyit

İl madencilik yönünden de oldukça zengin bir konumda yer almaktadır. Linyit, kiremit, kireçtaşı, barit, demir, krom ve manganez madenleri öne çıkmaktadır. 

Kahramanmaraş ilinin Afşin ve Elbistan ilçeleri sınırlan içerisinde yer alan havzada toplam 3,25 milyar ton linyit bulunmaktadır. Gerek ülkemizin artan enerji ihtiyacının karşılanması, gerekse diğer linyit sahalarına göre daha ekonomik örtü/linyit oranı ile Afşin-Elbistan Linyit Havzası, öncelikle değerlendirilmesi gereken saha olma özelliğine sahiptir. Havzada halen 4 x 344 MW gücündeki Afşin- Elbistan (A) Termik Santrali 1984 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. 4* 360 MW gücündeki Afşin- Elbistan (B) Termik Santrali ise 2005 yılından itibaren ülkemiz enerjisini yerli kaynaklarla üreten tesisler arasında yerini almıştır.
AEL Santrali
Telefon : +90 (344) 231 14 17
Telefon
+90 (344) 231 14 17
E-Posta : info@kahramanmarastayatirim.com
E-Posta
info@kahramanmarastayatirim.com
Adres : Yenişehir Mah. Trabzon Cad. Bina No:71 Kat 2 Dulkadiroğlu / KAHRAMANMARAŞ
Adres
Yenişehir Mah. Trabzon Cad. Bina No:71 Kat 2 Dulkadiroğlu / KAHRAMANMARAŞ
  T.C. Kahramanmaraş Valiliği T.C. Kahramanmaraş Belediyesi T.C. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası
Sayfanın tüm hakları kurumumuza aittir. 2013 © T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi Facebook | Kahramanmaraş'ta Yatırım | T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi Twitter | Kahramanmaraş'ta Yatırım | T.C. Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi