DOĞAKA, ATSO ve Hatay Ayakkabıcılar Odası İşbirliğinde Bölgemiz Üreticileri AYMOD 2020 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı’na Çıkarma Yaptı

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen AYMOD 2020 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı (AYMOD 2020), sektörün öncü kuruluşları Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu (TUAF), İstanbul Ayakkabı Esnafı Sanatkârlar Odası (İAESO), Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Hatay Ayakkabıcılar Odası ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) desteğinde, 30 Eylül-03 Ekim 2020 tarihleri arasında, İstanbul CNR EXPO Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenmiştir.

Bölgemiz firmalarının fuara özel yeni modelleri ile yine büyük göz doldururken, fuar genelinde sektörün önde gelen 420 ayakkabı üretici firması, AYMOD 2020 yılında en yeni modellerini sergilerken, kadın-erkek ayakkabısından, çocuk ayakkabılarına kadar klasik, spor, el yapımı binlerce yeni modelin sergilendiği fuara, alım heyeti B2B ikili iş görüşmeleri organizasyonu kapsamında 32 ülkeden, 350’yi aşkın alım heyeti Türkiye’ye geldi. AYMOD 2020 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı’nda erkek ayakkabıcılığı sektörümüzü temsilen Hatay ilinden 5 üretici firma ile Ajansımız,  İstanbul CNR EXPO Fuar Alanı’nda 2’inci ve 4’üncü Hollerde toplamda 230 metrekarelik fuar alanında bölgesel katılım organizasyonu gerçekleştirerek 2020-2021 Sonbahar-Kış sezonunun en yeni modelleri yerli ve yabancı sektör alıcılarının beğenisine sunmuştur. Bu yıl, kadın ayakkabı üretimimizin gerçekleştirildiği Kahramanmaraş ilimiz fuara katılım sağlamamıştır. Fuarı, Almanya, Hırvatistan, İtalya, Rusya, Ukrayna, Irak, Kazakistan ve İsrail gibi ülkelerden onlarca katılımcının ziyaret ettiği fuarın B2B görüşmeleriyle yüz milyonlarca dolarlık iş bağlantısı sağladığı bildirilirken, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Güney Afrika, İngiltere başta olmak üzere ticari alıcılar tarafından ziyaret edilen Ajansımız ve katılımcı firmalarımız stantlarındaki ikili firma görüşmelerini yürütmüşlerdir. Gerek üretim kalitesi gerekse ürünlerin ticari fiyat uygunluğu açısından ziyaretçilerden tam not alan bölgemiz firmaları standları yoğun ilgi görmüş ve katılımcı firmalarımız fuarın geçen yıla oranla daha verimli olduğunu iletmiştir.

Avrupa’nın en büyük ikinci, Türkiye’nin ise en büyük ayakkabı fuarı olan AYMOD 2020 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı’nda binlerce yeni model ayakkabı sergilenirken, bölgemizi temsilen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Erhan YAĞIZ, Hatay Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan ORAL, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur YILDIZ ile bölgemiz dericilik sektörü temsilcileri firmalarımıza fuar katılım desteği verirken, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri derneği (TASD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV) ve ülkemiz genelindeki tüm ayakkabıcılar odası başkanlıklarınca Ajansımız stantları ziyaret edilmiş olup sektörel katılımımız ziyaretçilerimiz tarafından büyük beğeniyle karşılanmıştır.

Küresel salgına karşı tüm önlemlerin alındığı fuarda, katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığı güvence altına alınarak, olası risklerin bertaraf edilmesi için devletin ve Uluslararası Fuarlar Birliği’nin (UFI) belirlediği yeni normale dönüş kriterleri kapsamında bir dizi önlem hayata geçirildi. Bu kapsamda, fuara giriş ve çıkış noktaları yeniden düzenlendi. Fuar girişlerinde vücut ısısı kontrolü yapılırken, havalandırma sistemlerinde harici hava kullanılarak içerideki hava sürekli temiz tutulmuştur.  Aynı anda fuar alanında bulunacak kişi sayısı “10 metrekareye 1 ziyaretçi” şeklinde sınırlandırıldı. Fuara girişlerde katılımcı, ziyaretçi ve görevlilerin HES kodu sorgulaması yapılmıştır.

Bölgemizdeki lokomotif sektörler arasında yer alan ayakkabıcılık sektöründeki üretici firmaların ticaret hacminin artırılması ve ürünlerin uluslararası platforma taşınarak küresel ticari işbirliklerinin yapılmasının hedeflendiği söz konusu fuarda bölgemizi temsilen katılım sağlayan firmalarımızı tebrik eder, ayakkabıda sektörün buluşma noktası olan AYMOD 2020 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı katılım organizasyonunda emeği geçen tüm kurumlarımıza sektörel kalkınmaya verdikleri destek ve kurumlararası iş birliği ve koordinasyon adına teşekkür ederiz.

 

Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi

Yenişehir Mah. 74002. Sokak Bina No:3 46100 Dulkadiroğlu Kahramanmaraş

DOĞAKA Destek Hattı

0344 231 14 17