Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 102. Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye İlinde Düzenlendi

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 102. Yönetim Kurulu Toplantısı, Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Doğan’ın başkanlığında, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın ev sahipliğinde ve başkanlığında, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Oğuz Alibekiroğlu ile ilgili Ajans personelinin katılımıyla 29 Aralık 2021 Çarşamba günü Osmaniye ilinde düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Doğan, “Ajansımız, 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde destek programları uygulamaları, izleme-değerlendirme çalışmaları ve yatırım destek faaliyetlerine devam etmektedir. Destek programları kapsamında turizm altyapısının iyileştirilmesi ve Osmaniye ilinde gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik iki ayrı program 15 Aralık 2021 tarihi itibarıyla ilan edilmiştir. Turizm altyapısının iyileştirilmesine yönelik programa Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinden kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar başvuru yapabilecek olup başarılı bulunan projelere 2 Milyon TL ye kadar hibe desteği sağlanacaktır. Osmaniye ilinde gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik destek programa, Osmaniye ilinde gıda sektöründe yatırım yapacak KOBİ’ler başvuru yapabilecektir. Bu programda başarılı bulunan projelere, ilk 6 ayı ödemesiz olmak üzere 24 ay vadeli ve sadece anapara geri ödemeli kredi tahsis edilecektir. 1 Milyon 500 TL ye kadar kredinin kullanılabileceği program ile 40 Milyon TL nin üzerinde yatırım hacminin harekete geçirilmesi hedeflenmektedir.  Her iki programda başvuru süreci başlamış olup başvuruların alınmasına 4 Şubat 2022 tarihine kadar devam edilecektir. Ajansımız tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından 2022 yılı Mart ayı sonunda başarılı projelerin kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır” dedi.

Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Doğan, sözlerinin devamında, “Bunların dışında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kalkınma Ajansları eliyle yürütülen ve üç ilimizi de kapsayan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı,  Hatay ilimizi kapsayan Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve Kahramanmaraş ilimizi kapsayan Üreten Şehirler Programı’na yönelik projelendirme çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca, Aralık ayı içerisinde yapılan Girişimcilik Maratonu etkinliği ile Ajansımız, bölgemizde girişimcilik ikliminin geliştirilmesine katkı sağlamaya başlamıştır. İlk kez ve pilot olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile yapılan bu çalışmaya, 2022 yılında her üç ilimizde de daha geniş organizasyonlarla devam edilecektir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, DOĞAKA 102. Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona ermiştir.

Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi

Yenişehir Mah. 74002. Sokak Bina No:3 46100 Dulkadiroğlu Kahramanmaraş

DOĞAKA Destek Hattı

0344 231 14 17